Strona główna
Dom
Dziedzictwo
Ogrody
Dzieci
E-booki
Komunikacja
Szkoła
Galeria
platforma edukacyjna
sklep
kontakt e-mail ??

    E-booki                               >>
  4 najnowsze propozycje sklepu Akademia Dialogu:
 
  E-booki   Zostałam matką. Pozostałam sobą.
Anna Kordzińska-Grabowska
 
  E-booki   Żeby się chciało chcieć. Rzecz o motywacji w szkole.
Anna Kordzińska-Grabowska
 
  E-booki   Mały nadpobudliwy człowiek.
Zuzanna Kordzińska-Młynarska
 
  E-booki   Jakość w oświacie.
Jarosław Kordziński
 
    Szkolenia                           >>
  Zapoznaj się z najnowszymi kursami:
 
  szkolenia   Awans - nauczyciel stażysta
Ośrodek Rozwoju Edukacji EDUCATOR
 
  szkolenia   Awans - nauczyciel kontraktowy
Ośrodek Rozwoju Edukacji EDUCATOR
 
  szkolenia   Opracowywanie własnych programów nauczania
Ośrodek Rozwoju Edukacji EDUCATOR
 
  szkolenia   Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Ośrodek Rozwoju Edukacji EDUCATOR
 
    Szukaj
  Wyszukaj produkty w Sklepie:

    Program PHARE
   
  Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 


Dom
Dom budowany jest na wiele sposobów. Jedni stawiają go z beli drewnianych, inni ze starannie dokładanych cegieł, jeszcze inni modelują formę i wylewają betonem. To co jednak kształtuje dom w największym stopniu to to jak ukształtowane są relacje zachodzące między jego mieszkańcami.

Prowadząc zajęcia z komunikacji interpersonalnej z reguły odnosimy się do pojęcia „domu komunikacji międzyludzkiej” swoistego schematu pokazującego w jaki sposób buduje się skuteczne i w pełni satysfakcjonujące porozumienie. Pomijając szereg ważnych, ale raczej technicznych szczegółów chciałbym zwrócić uwagę na to, co umieszczono w konstrukcji dachu tego symbolicznego budynku: zgodność, akceptacja i empatia.

Zgodność wymaga przede wszystkim nastawienia się na odbiór, usłyszenia oraz chęci zrozumienia tego, co inni do nas mówią. To wcale nie jest takie oczywiste nawet w sytuacji, kiedy krzyczymy do kogoś, że go słuchamy i żeby natychmiast powiedział o co mu chodzi, bo przecież trzeba być naprawdę głupim, żeby nie widzieć, że chcemy mu pomóc. Przedstawiona sytuacja nie ma nic wspólnego ze słuchaniem i na pewno nie doprowadzi do zgody. Kiedy zrozumiemy możemy zaakceptować. W całości albo warunkowo. Nasz wybór poprzedza jednak analiza a ni nasze przekonania. To też nie jest łatwe. Przecież my doskonale wiemy co i dlaczego. Gdyby tylko inni zechcieli nas słuchać. Problem polega na tym, że dobra komunikacja zaczyna się od tego, że to my słuchamy innych.

I wreszcie empatia. Wspólne odczuwanie. Bez oceniania. Bez zastanawiania się, kto ma rację. Mówisz, że ci smutno więc i mnie jest smutno. Mówisz, że się radujesz więc i mnie ogarnęła radość. Jestem razem z twoimi emocjami, potrzebami i odbieraniem świata. Jesteśmy razem. Dom, już ten nie symboliczny, ale prawdziwy, doskonale nadaje się do budowania właściwych relacji. Wspólne dziedzictwo. Tradycja. Posiłki. Te same doświadczenia. Wygląd pomieszczeń. Sprzęty, które „mówią”. Warto dbać o własny dom i o jego znaczenie dla wszystkich i dla każdego z jego mieszkańców.

Zobacz: W magiczny czas grudniowych świąt

kontakt | reklama | polityka prywatności | zgłoś problem

Akademia Dialogu - rozwój dziecka, porozumiewanie się, e-learning, awans zawodowy nauczycieli, komunikacja, psychoedukacja,
trening interpersonalny, szkolenia interpersonalne, dialog, mediacja, edukacja, wyjazdy zintegrowane, specjalne potrzeby edukacyjne,
metody wychowawcze, nauczyciele, wypoczynek nad morzem, psychologia, pedagogika, uczniowie, szkoła, rodzice, wychowanie, mediator.